Posted by: cyncas | May 19, 2010

Maltese concepts for revision

Please find the various concepts covered during the Maltese sessions.  The last few, we have tackled orally and in the next few weeks we will tackle them on the books.  Fluency in Maltese does not come by just following lessons in class.  It is important that the children are exposed to Maltese at home and in their surroundings as well.  Children need to be talked to in Maltese and encouraged to talk back in Maltese, read stories in Maltese and asked to explain story in their own ‘stilted’ way in Maltese.  Do not correct them for slight mistakes (such as if they did not construct the sentence properly in Maltese).  This will discourage them and they will not want to speak Maltese.  I will send the green (E) copybook where you can find a lot of hints for these concepts.

Ittri (alfabet): għarfien u vokabolarju

  • stejjer
  • kemm ittra fiha l-kelma
  • biex tibda l-kelma
  • biex tispiċċa l-kelma
  • il-vokali
  • ittri kapitali

Sillabi: ċapċap ħa tisma fejn tinqasam il-kelma

  • żewġ konsonanti fejn xulxin jinqasmu
  • ma naqsmu qatt quddiem vokali
  • ie u għ ma jinqasmux (ittra waħda)
  • tinduna f’kemm tinqasam skont kemm għandek vokali

L-artiklu: qamrin – kliem li jibda bl-ittri:

                              b,f,g,ġ,ħ,j,k,l,m,p,q,v,w dawn jieħdu (il)

  • xemxin – kliem li jibda bl-ittri:

                            ċ, d, n, r, s, t, z, ż dawn jieħdu l-artiklu billi iżżid l-ewwel ittra mal- i eż:  iċ-, id-, in-, ir-, is-, it-, iz-, iż

  • il-vokali, l-h u l-għ jieħdu l-artiklu (l-)

Din, dan u dawn: din għal kelma femminil,

  • dan għal kelma masikil,
  •  dawn għal kelma fil-plural

Maskil u femminil: il-kliem femminil kważi dejjem jispiċċaw bl-ittra ‘a’.

  • kbir jew kbira
  • ħareġ jew ħarġet
  • ra jew rat
  • ħa jew ħadet

wieħed jew ħafna: dan hu l-plural li mhux sempliċi bħal fl-ingliz.  Din is-sena rajna li ċertu drabi l-kliem fil-plural jispiċċa billi

  • nehhu l-‘a’ u nagħmlu ‘i’,
  • jew inżidu ‘i’ fl-aħħar tal-kelma fil-maskil,
  • inkella ineħħu l-‘a’ u ma nżidu xejn
  • kliem ieħor li ltqajna miegħu sibna l-plural mix-xebh fil-kelma

kliem li jaqblu : jispiżżaw bl-istess ħoss

kompli l-kelma

irranga l-kelma

aqra, kompli u ifhem kliem

aqra, kompli u ifhem sentenzi

irranġa s-sentenzi

ikteb sentenzi

ikteb storja qasira (ftit sentenzi)


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: