Posted by: cyncas | May 7, 2010

Wieħed u ħafna (Plural u singular)

Din il-ġimgħa fil-lezzjoni tal-malti, bdejna naħdmu fuq il-plural u s-singular – jew kif tgħallimna fil-klassi wieħed u ħafna.  Sa issa rajn 2 regoli li nridu nagħmlu biex insibu l-plural.

  1. Il-kliem fil-plural jispicca bil-‘i’.  Jekk il-kelma fis-singular tispiċċa bil-‘a’, inwaqqaw l-‘a’ u nagħmlu ‘i’.  Eż: karta – karti.
  2. Hemm ċerti kliem li jwaqqaw il-‘a’ pero’ ma jagħmlu xejn minflokha.  Eż: ħuta – ħut.

Ir-regoli l-oħrajn niddiskutuhom il-ġimgħa d-dieħla.

  1. Ċerti kliem fil-plural jieħdu ‘ijiet’ bħal fil-kas ta’ siġġu – siġġijiet.
  2. Oħrajn jieħdu ‘in’ bħal fil-kas ta’ qaddis – qaddisin.

Din is-sena nagħfsu fuq l-ewwel żewġ regoli.  L-oħrajn nesponuhom għalihom minħabba li jista jiltaqaw magħhom fil-qari.  Hemm aktar regoli pero’ għal issa ma nidħlux fihom.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: